ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Kurpie
Kultura Kurpiowska – wczoraj i dzisiaj
Publikacja / Aktualizacja: 04.04.2008.
Na wstępie określmy zasięg terytorialny Puszczy Kurpiowskiej inaczej Kurpiowszczyzny. Składa się ona z dwóch części: Puszczy Białej i Puszczy Zielonej. Puszcza Biała znajduje się w widłach Bugu i Narwi, między Ostrowią Mazowiecką, Brokiem, Wyszkowem, Pułtuskiem i Różanem, a jej nazwa pochodziła od dużych powierzchni piaszczystych.



Suchy kwiecień, mokry maj – będzie żytko jak ten gaj
Publikacja / Aktualizacja: 13.03.2008.
Anna Białczak
Święta i uroczystości roku liturgicznego oddziaływały na wyobraźnię ludową. Wnosiły specyficzny klimat do wiejskich domów. Doznawano w owe dni wielu głębokich przeżyć, wzruszeń, ulegano emocjom i nawet trud pracy na roli i bieda nie były w stanie zagłuszyć tych doznań. Dawna polska obyczajowość, kształtując charaktery i postawy naszych przodków, wpływa również na naszą mentalność. Stanowi dziedzictwo kulturowe, w którym tkwią nasze korzenie.



Leszek Czyż - Letniki
Publikacja / Aktualizacja: 11.09.2007.
Łońskiego roku w lato przyjechały do nasej wsi letniki z Warsiawy. Jek sie zatrzymały tem samochodem kele plebanii, to zaro sie take zbziegozisko zrobziło, jekby na odpust. Kazden robote śmergnoł i dalejze ten samochot oglondać, no i jech samech. Jo tez zaro poleciołem, bo to sie take rzecy u nas censto nie trosiajo.
Za sile wyset probosc, przyzitoł sie z teni letnikani jek sie nolezy i zaceni o cemś godać. Nie sło wsio zrozunieć, bo godali po niastowemu, ale wyniarkowołem, ze te letniki chco gdziesi we wsi przenocować.



Plon niesiemy plon
Publikacja / Aktualizacja: 10.09.2007.
Najczęściej, gdy mówimy o Kurpiowszczyźnie, a zwłaszcza o jej tradycjach na plan pierwszy wysuwany jest puszczański charakter życia i gospodarki miejscowej ludności. Bez wątpienia „przemysły leśne” zajmowały poważne miejsce w utrzymywaniu się rodzin kurpiowskich, pamiętać jednak musimy, iż od początków osadnictwa w Zagajnicy mamy do czynienia z ludnością rolniczą. Łączyła ona pracę na nieurodzajnej roli z pracą w borach, ta pierwsza zaś na długo odcisnęła swe piętno na wielu dziedzinach tutejszej kultury.