ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Aktualności
Kurpiki 2014 rozdane!

9 marca na uroczystej Gali w Ostrołęckim Centrum Kultury wręczono 12 nagród – Kurpików 2014 osobom i instytucjom zasłużonym dla regionu kurpiowskiego. Było wzruszająco, radośnie i trochę żartobliwie, a wszystko to okraszone piękną kurpiowską muzyką.

Tradycyjnie na Galę wręczenia Kurpików przybyły setki osób, a sala Ostrołęckiego Centrum kultury była zapełniona po brzegi. Nie zabrakło straosty ostrołęckiego, starosty łomżyńskiej, prezydenta Ostrołęki, parlamentarzystów, samorządowców, dyrektorów, twórców i artystów i oczywiście laureatów Kurpików – tych z poprzednich edycji i tych tegorocznych.

Wśród laureatów byli zarówno doświadczeni naukowcy i regionaliści, jak prof. Henryk Samsonowicz, w imieniu którego nagrodę odebrał wnuk, czy Tadeusz Żebrowski, znany przewodnik i znawca historii regionu. Byli też młodzi pasjonaci, jak Katarzyna i Seweryn Huzarscy, pochodzący z Gdańska, czy Adam Tański i Łukasz Gut.

- Pragnę zacytować słowa prof. Mariana Pokropka, nagrodzonego Kurpikiem, który napisał: spoglądam na Kurpika i przywołuję na myśl od dawna znane powiedzenia: Kurpik siedzi w lesie, Kurpik dobrze strzela, mocny jak Kurp, Kurp wolny jak cietrzew – mówił podczas uroczystości Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. - Proszę was bardzo, zróbmy wszystko, aby te powiedzenia ciągle były aktualne. Aby dalej mówiono: odważny jak Kurp, wolny jak Kurp, uparty jak Kurp, oszczędny jak Kurp, gospodarny jak Kurp, gościnny jak Kurp, mądry jak Kurp, miłujący ojczyznę jak Kurp. Tak musimy żyć, tacy musimy być, tacy muszą być Kurpie.


Jak zwykle organizatorzy mogli liczyć nie tylko na obecność publiczności, ale także jej żywiołowe reakcje, a także głośne komentarze z sali. Publiczność nagrodziła laureatów owacjami na stojąco. Obecni włączali się też w quiz związany z Adamem Chętnikiem - obchodzimy w tym roku 130. rocznicę urodzin naszego wybitnego naukowca i regionalisty. Prowadzący Galę – Iwona Choroszewska-Zyśk i Juliusz Jakimowicz w żartobliwy sposób przybliżyli wiele cennych informacji o badaczu z Nowogrodu. Zwieńczeniem quizu było wystąpienie Jacka Chętnika, wnuka Adama.

Galę wręczenia Kurpików 2014 zakończył koncert "Muzyka nasza domowa". Na scenie wystąpili

artyści muzykujący ze sobą w różnych zespołach i projektach, w których repertuar ludowy, a w szczególności kurpiowski, stanowi najważniejsze źródło inspiracji. Muzycy związani są z zespołami: Swoją Drogą, Etnofonie Kurpiowskie, DesOrient oraz z Warszawską Operą Kameralną i Teatrem Wielkim – Operą Narodową, łączą ich nie tylko wspólne doświadczenia i zainteresowania muzyczne, ale także więzy rodzinne. Mogliśmy podziwiać Justynę Stępień-Grozdew – sopran, Weronikę Grozdew-Kołacińską – śpiew, Rafała Grozdew – tenor, Martę Maślankę – cymbały, Roberta Lipkę – akordeon, Małgorzatę Szarlik-Woźniak – skrzypce żłobione, Michała Woźniaka – kontrabas i oczywiście naszą kurpiowską gwiazdę - Apolonię Nowak.

A oto charakterystyka laureatów Kurpików 2014.

Kapituła w składzie: Mirosław Grzyb – przewodniczący, Maria Samsel, Iwona Choroszewska-Zyśk, Ewa Krysiak, Jarosław Cholewicki, Witold Kuczyński, Henryk Gadomski postanowiła przyznać „Kurpiki 2014” w kategoriach:

Kategoria: Promowanie regionu

Katarzyna i Seweryn Huzarscy - mieszkają w Gdyni. Są członkami stowarzyszenia Trójwiejska z Gdańska. Nawiązali szczególną więź z mieszkańcami Bandyś. Udało im się rozpropagować muzykę kurpiowską i tańce poza Kurpiami – w środowisku nowej fali miłośników muzyki tradycyjnej („in-crudo”), która narodziła się w dużych miastach i działa prężnie w różnych regionach Polski. Tylko w zeszłym roku nasi laureaci zorganizowali między innymi potańcówkę z muzyką kurpiowską w Gdańsku oraz udział w imprezie Jesienne Mazurki w Warszawie. Co roku, od 2011 roku organizują imprezę pod nazwą „Kurpiogranie”, na której odbywają się warsztaty tańca, śpiewu i gry na skrzypcach i harmonii.



Kategoria: Pracodawca

Przedsiębiorstwo Budowy Elektrowni i Przemysłu Beton-Stal Ostrołęka - zajmuje się budownictwem przemysłowym, inżynieryjnym oraz użyteczności publicznej. Uczestniczy przy prowadzeniu modernizacji i remontów zakładów przemysłowych, w tym elektrowni wykonując głównie roboty konstrukcyjne. W 2004 r. przedsiębiorstwo rozszerzyło działalność o budownictwo mieszkaniowe. Zatrudnia około 200 wykwalifikowanych i sprawdzonych pracowników. Jest przygotowane do prowadzenia wszelkich robót w branży budowlanej. W marcu 2009 roku w Warszawie został przyznany firmie certyfikat "SOLIDNA FIRMA 2008" pod patronatem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.


Kategoria: Muzyka i Taniec

Henryk Ćwintal - mieszka od ponad 50 lat w Ostrołęce. W latach 1967-1979 był kierownikiem muzycznym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie, opracował dla potrzeb Zespołu wiele pieśni kurpiowskich. W latach 1970-1975 zorganizował i prowadził Nauczycielski Zespół Instrumentalno-Wokalny. Zorganizował i przez wiele lat prowadził przy Zespole Szkół nr 2 w Ostrołęce młodzieżową kapelę Kolesie, a także Młodzieżową Orkiestrę Dętą. Był współzałożycielem Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego im. Grażyny Bacewiczówny i Prezesem tego Towarzystwa. Aktualnie współpracuje aktywnie grając na skrzypcach w kapeli z harmonistą Ryszardem Maniurskim, w zespole akompaniującym Ostrołęckiemu Chórowi Nauczycielskiemu.

Kategoria: Muzyka i Taniec

Bonifacy Kozłowski - związany z Puszczą Białą, urodził się w powiecie ciechanowskim. Założyciel, kierownik artystyczny i choreograf wielu zespołów pieśni i tańca, m.in. Białe Kurpie w Obrytem, Karniewiacy czy Puszcza Biała w Pułtusku. Zespoły te występowały na wielu międzynarodowych scenach i były nagradzane licznymi nagrodami. Prowadzi także prace naukowo-badawcze dotyczące folkloru muzycznego i tanecznego oraz zwyczajów i obrzędów regionu Puszczy Białej. Opublikował na ten temat książkę „Folklor muzyczny i taneczny Puszczy Białej”. Za swoje zasługi został m.in. uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Kategoria: Ochrona Dziedzictwa Kulturowego

Edward Koziatek - jest aktywnie działającym kurpiowskim artystą muzycznym, mieszkającym w Zawadach w gminie Baranowo. Przez ponad 40 lat związany z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca z Zawad. Współpracownik Zespołu Pieśni i Tańca „Młode Kurpie”. Dorastając w otoczeniu wszechobecnych zwyczajów i tradycji kurpiowskich, nie tylko kształtował swój lokalny patriotyzm, lecz również czerpał z nich inspiracje, które widoczne są na każdym etapie jego pracy artystycznej. Gry na akordeonie i harmonii pedałowej nauczył się od najsławniejszego muzyka ludowego – Józefa Mroza. Artysta jest niezwykle aktywny niemalże na każdym polu, na którym motywem przewodnim jest kultura kurpiowska, przekazuje między innymi swoje umiejętności młodemu pokoleniu na "Ginących zawodach".

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa Kulturowego

Kapela Kurpiowska ROK - związana z Łomżą. Działa od ponad 40 lat. Pielęgnuje i kultywuje regionalną muzykę i pieśni ludowe, rozpowszechnia ją w kraju i poza jego granicami, ukazując w ten sposób piękno kultury naszych przodków, chroniąc ją przed zapomnieniem. Występowała podczas niezliczonych festynów, obchodów, przeglądów i wystaw. Zakorzenia folklor kurpiowski wśród młodych ludzi poprzez audycje. Bierze czynny udział w wielu projektach między innymi „Kurpiowskie ABC – żywe lekcje w bezpośrednim kontakcie z folklorem”. Występując na różnorodnych scenach w Polsce i za granicą prezentując pieśni, muzykę kurpiowską rozpowszechnia i propaguje istotę oraz urok folkloru tego regionu.



Kategoria: Edukacja regionalna

Tadeusz Żebrowski - urodził się w Krukach, w gminie Olszewo-Borki. Nauczyciel, geograf, przewodnik. Współzałożyciel Związku Kurpiów i Kurpiowskiej Organizacji Turystycznej. Założyciel Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki i Rekreacji. Pilot bądź opiekun młodzieży na wycieczkach i obozach wypoczynkowych w 26 krajach Europy oraz Turcji i Maroku. Autor licznych publikacji i opracowań, m.in. Pierścienia kurpiowskiego, redaktor Wędrowca Nadnarwiańskiego. Uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.



Kategoria: Twórczość ludowa

Zofia Samul - mieszka w Dębach w gminie Łyse. Wychowała się w tradycyjnej kurpiowskiej rodzinie. Od mamy Anieli Kobus uczyła się robienia kwiatów, palm, kierców. Pod jej kierunkiem wycinała także wycinanki, lepiła byśki, tworzyła koronki i hafty. Twórczyni wykonuje także wieńce dożynkowe, pisanki i ozdoby bożonarodzeniowe. Swoją wiedzę przekazuje młodym pokoleniom podczas warsztatów w szkołach. Wielokrotnie zajmowała czołowe miejsca w konkursie na Palmę Kurpiowską w Łysych. Utalentowana śpiewaczka i gawędziarka. Bierze udział w licznych festiwalach i przeglądach.



Kategoria: Nauka i pióro

Prof. Henryk Samsonowicz - urodził się w Warszawie, związany z Puszczą Białą. Pochodzi z rodziny pieczętującej się niegdyś herbem Lis. Jest synem profesora geologii, Jana Samsonowicza i bratem Andrzeja Samsonowicza, porucznika AK, powstańca warszawskiego i żołnierza batalionu „Zośka”. Historyk, mediewista, profesor i rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1989–1991 minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Kawaler Orderu Orła Białego. Opublikował około 800 prac naukowych, głównie z zakresu historii Polski okresu Średniowiecza, w tym 16 książek i podręczników uniwersyteckich. Otrzymał tytuł doctora honoris causa, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest honorowym obywatelem Sandomierza, Ostrowca Świętokrzyskiego, Pułtuska, a także gminy Kadzidło i gminy Długosiodło.


Kategoria: Talent

Adam Tański - pochodzi z Kadzidła. Kształcenie muzyczne rozpoczął w wieku 16 lat w Salezjańskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku. Jego przedmiotem głównym były organy. W latach 2006 i 2007 został stypendystą Prezesa Rady Ministrów. W roku 2008 ukończył szkołę z wyróżnieniem. W tym samym roku został przyjęty na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności: kompozycje oraz organy. Został stypendystą programu Erasmus. We wrześniu 2013 roku rozpoczął naukę w prestiżowym paryskim konserwatorium w klasie organów wybitnego artysty i pedagoga, tytularnego organisty Katedry Notre-Dame. Jest drugim Polakiem w historii klasy organów tegoż konserwatorium. Koncertuje, komponuje i zdobywa wiele prestiżowych nagród.



Kategoria: Budzenie tożsamości

Łukasz Gut - pochodzi z Puszczy Zielonej, a dokładniej z gminy Kadzidło. Pochodzeniem związany z Dylewem, zaś obecnie z Toruniem. Studiował historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pomimo sporego oddalenia od swoich rodzimych stron udowadnia nieomal codziennie, jak bliska jest mu historia, dziedzictwo i chwila dzisiejsza regionu kurpiowskiego. Twórca niezwykle ciekawej i bogatej strony na Facebooku – Kurpie. Historia. Trwanie. Autor swoją osobowością i zamieszczanymi materiałami przyciąga wiele osób rozproszonych po całym świecie. Strona ma ponad trzy tysiące polubień.


Kategoria: Działalność publiczna

Zespół Szkół Zawodowych nr 1 imienia Józefa Psarskiego w Ostrołęce - szkoła, której założycielem i fundatorem był doktor Józef Psarski, postać szczególna dla Ostrołęki i Kurpiowszczyzny. Szkoła nazywana jest potocznie „metalówką” od kierunków tu nauczanych, w której kształcono fachowców na potrzeby młodego, dopiero co rozwijającego się po długim okresie rozbiorów polskiego przemysłu maszynowego i zbrojeniowego. Szkoła prowadzi szeroko rozbudowaną działalność publiczną, podkreślającą na każdym kroku związek z „małą ojczyzną”. Aktywnie uczestniczy w wydarzeniach związanych z Ostrołęką i regionem, jak również podejmuje inicjatywy promujące tradycję, kulturę i piękno Kurpiowszczyzny.



Galę Kurpików 2014 wsparli:

  • Powiat Ostrołęcki

  • Miasto Ostrołęka

  • Ostrołęckie Centrum Kultury

  • Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Baranowie

  • Gminny Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Lelisie

  • Nadleśnictwo Myszyniec

  • Nadleśnictwo Ostrołęka

  • Nadleśnictwo Parciaki

  • Nadleśnictwo Nowogród

  • Piekarnia i Cukiernia TWOJA - Agnieszka i Grzegorz Krzyżewscy

  • Kurpiowski Bank Spółdzielczy w Myszyńcu

  • Spółka Agromasz

  • Odlewnia MJM Jarosław Michalak

  • Sanprod

  • Sizer w Kadzidle

  • OMIS - Wiesław Szczepkowski

  • Zakład Torfowy „Karaska”

  • Firma Benzol

  • JBB Łyse

  •   Gospodarstwo Agroturystyczne „Ewa” – Ewa i Adam Krzyżewscy