ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Aktualności
LEGENDY I PODANIA KURPIÓW

Związek Kurpiów i Muzeum Kultury Kurpiowskiej zapraszają na promocję oczekiwanej od lat, zapowiadanej od 2003 roku książki LEGENDY I PODANIA KURPIÓW.
Spotkanie odbędzie się w środę 19 listopada 2008 o godz. 16.30 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pl. Gen. J. Bema 8

W programie:

  • Autorzy czytają legendy
  • Prezentacja wydawnictwa


Legendy Kurpiów - książka

Legendy i podania Kurpiów”

Ogłaszając latem 2003 roku konkurs pt. „Jek Ignac ze śwentem Psiotrem sie rozmuziuł” - ocalić od zapomnienia podania i legendy kurpiowskie”, pisaliśmy: ...Region nasz, tak wyrazisty na mapie kulturalnej i etnograficznej Polski, dotychczas nie ma wydanych drukiem własnych legend i podań. Chociaż krążyły one i nadal krążą w przekazach ustnych, to jest ich coraz mniej, gdyż odchodzą wraz ze starszymi ludźmi. Chcemy ocalić dla przyszłości to, co jeszcze można uratować. ...


Dzisiaj spełnia się marzenie wielu z nas - Kurpie będą mieć księgę z własnymi podaniami i legendami. Nasze wydawnictwo wpisujemy w szereg tych książek, które Kurpiom najbardziej były potrzebne i na których wydanie Kurpie długo czekali.


Wydana księga nie jest książką z jakimiś ot sobie bajeczkami. Z księgi bije poświata wielkiej historii, charakteru i kultury Kurpiów oraz tajemniczej i wręcz seraficznej urody Puszczy Kurpiowskiej. Z księgi słychać echo opieki Boskiej Opatrzności nad tutejszym puszczańskim ludem. Zresztą nie pozbawionym także ludzkich słabości. Z kart książki dowiemy się dlaczego Ostrołęka ma w herbie niedźwiedzia i jak Pan Bóg stwarzał zwierzę na nadnarwiańskie bagna ? Jak Kurpie poszli do Pana Boga po język dla siebie i skąd wziął się bursztyn? Poznamy historię Jana z naszego Kolna, co odkrył Amerykę przed Kolumbem oraz tajemnicę zniknięcia pięknego jeziora Krusko za Łysymi? Także dlaczego Kurpie nie zabili króla szwedzkiego, choć mieli go pod strzelbą oraz jak mieszkańcy Zalasa poradzili sobie z wilkami? Dlaczego powstały kościoły w Dąbrówce i w Świętym Miejscu oraz jak Kurpie potrafili pokonać nawet samego diabła? I tak dalej, i tak dalej.


Nasze wydawnictwo w większości zawiera opowieści, które są plonem konkursu, pozostałe utwory – legendy, baśnie, historie – to owoc poszukiwań zespołu redakcyjnego. Znajdziemy tu opowieści dotychczas nie publikowane, jak też i te, które znaleźliśmy w różnych zbiorach, różnych wydawnictwach - wydanych w różnych latach, dzisiaj na ogół trudno dostępnych. Za życzliwość składamy autorom, ich spadkobiercom i właścicielom praw autorskich słowa serdecznego podziękowania.


Utwory zapisane zostały językiem literackim. Część pisana jest w gwarze kurpiowskiej.

Język opowieści jest różny. Przyjęliśmy zasadę, aby nie ingerować w język i treść opowieści. Chcieliśmy, aby był to zbiór autentycznych opowiadań różnych autorów, pisanych różnym językiem.

Zamieszczone w zbiorze opowieści mają różne formy literackie – znajdziemy tutaj prozę i poezję.

Legendy skierowane są do czytelników dorosłych, jak również młodszych.


Mamy świadomość, że w wydanej księdze przedstawiliśmy jedynie część ogromnego dziedzictwa Kurpiów w tej materii, chociaż dołożyliśmy wszelkich starań, by był on jak najbogatszy i najlepiej opracowany. W księdze znajdziemy:

- 57 wszechstronnie skonsultowanych opowieści z terenu całych Kurpi i okolic,

- 29 autorów.

Włożyliśmy także wiele wysiłku i serca, by wydawnictwo miało odpowiednią szatę graficzną - godną zawartej w niej treści – format A4, trwała oprawa, kolorowe ilustracje.


Praca powstała wysiłkiem wielu osób:

Wyboru i redakcji tekstów dokonali – Iwona Choroszewska-Zyśk, Maria Samsel, Mirosław Grzyb. Przedmowę napisał Czesław Parzych.

Konsultacja etnograficzna – Bernard Kielak,

konsultacja gwaroznawcza - Leszek Czyż,

konsultacja literacka i korekta – Katarzyna Werstak.

Ilustracje i projekt okładki przygował - Marcin Sutuła.

Legendy ...” w nakładzie 1000 egz. wydrukowano i oprawiono w firmie p.I.J. Maciejewskich w Przasnyszu.


Nasze zamierzenie dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Część środków finansowych zebraliśmy od firm i osób prywatnych. Wszystkim serdecznie dziękujemy.


Mamy nadzieję, że “Legendy i podania Kurpiów” zostaną ciepło przyjęte i zagoszczą na półkach wielu domów.


I na koniec czytelnikom, przecież nie zawsze entuzjastom legend,

życzymy miłej lektury i dedykujemy myśl Stanisława Witkiewicza – ojca:

Legenda to skarb i siła,

często potężniejsza niż historia, niż rzeczywistość.”
Mirosław Grzyb prezes Związku Kurpiów
Ostrołęka listopad 2008