ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Aktualności
Kurpie w fotografii
3 października o godz. 16.00 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej odbędzie się promocja albumu „Kurpie Puszcza Zielona w fotografii” autorstwa Gabora Lörinczego. Będzie można kupić wydawnictwo po promocyjnych cenach, album można też nabyć w Związku Kurpiów.

Kurpie - Puszcza Zielona w fotografii

Biskup Stanisław Stefanek, napisał we wstępie do albumu: „…prezentowany zbiór obrazów, album „Kurpie”, jest przykładem patrzenia na Kurpiowszczyznę obiektywem serca. Gabor Lörinczy, zamieszkał na Kurpiach, rozpatrzył się w przyrodzie i kulturze, rozmiłował się w ludziach i obyczajach…” Już  w latach 50- tych fotografik przemierzał Kurpie z aparatem. Dużą ich część przejechał kolejką wąskotorową. Był częstym gościem skansenu w Nowogrodzie i miał to szczęście, że mógł przysłuchiwać się opowieściom samego Adama Chętnika, z którego synem Jerzym przyjaźnił się. Najbardziej znany badacz Kurpiowszczyzny opowiadał  Lörinczemu o historii Puszczaków, ich kulturze i obyczajach.

Zdjęcia do albumu zatytułowanego „Kurpie Puszcza Zielona w fotografii” gromadził ponad czterdzieści lat. Znajdziemy w nim fotografie związane z porami roku na Kurpiach. Autor nie tylko uwiecznił zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie, ale także przedstawił ludzi podczas wykopków czy żniw. Nie zabrakło zdjęć dotyczących przywiązania Kurpiów do religii: kapliczek przydrożnych, procesji, mszy. Gabor Lörinczy przedstawił także barwną kulturę kurpiowską – palmy wielkanocne, dzieła twórców ludowych, obyczaje, imprezy folklorystyczne. Wśród urzekających zdjęć przyrody znalazły się fotografie robione z lotu ptaka: wijące się rzeki, szachownice pól, lasy czy miejscowości kurpiowskie. Dzięki temu, że autor zamieścił w albumie zdjęcia robione zarówno 40 lat temu, jak i te współczesne, możemy obserwować zmiany zachodzące w naszym regionie i zobaczyć zjawiska, których może za kilka lat już nie będzie, np. krowy przepływające Narew. Całości albumu dopełniają wiersze Leszka Czyża, pisane głównie w gwarze kurpiowskiej.