ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu

Dwumiesiecznik "Kurpie"

 

 

 

Aktualności
Kurpiki 2015 wręczone!

Kategoria: Promowanie regionu

Maria Weronika Kmoch - jest studentką II roku studiów magisterskich w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wychowała się w Jednorożcu. Hobbistycznie zajmuje się badaniem historii Kurpiów oraz powiatu przasnyskiego. Prowadzi blog „Kurpianka w wielkim świecie”. Jest laureatką licznych programów stypendialnych, m.in. Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich. Otrzymała Medal im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego. Była prelegentką na wielu konferencjach. Entuzjastka i miłośniczka historii Kurpiów. Autorka książki „Kapliczki, figury i krzyże przydrożne w gminie Jednorożec”.

Ewa Mielnicka - obecnie mieszka w Warszawie, ale nieustannie utrzymuje kontakt z rodzimym regionem. Jest pierwszą Kurpianką, która zdobyła koronę najpiękniejszej Polki. Na każdym kroku podkreśla, iż jest Kurpianką, w otrzymanym stroju kurpiowskim występowała na wielu imprezach na Kurpiach, w Polsce i świecie. Często udziela się na imprezach kurpiowskich – tych dużych, jak Palma Kurpiowska i Wesele Kurpiowskie, ale i tych mniejszych, jak Spotkanie Pnioków w Zalasie. Pochodzi z gminy Łyse z miejscowości Baba.

Kategoria: Pracodawca

Nadleśnictwo Ostrołęka - w obecnym kształcie istnieje od 1 stycznia 1973 r., ale historia Nadleśnictwa sięga dużo wcześniej. Do roku 1939 jego siedziba mieściła się we własnym, drewnianym budynku między rzeką Omulew, a Narwią i mostem kolejowym. Nadleśnictwo Ostrołęka związane jest z najbardziej symbolicznym hasłem dla naszego regionu, czyli z Puszczą. Jego działalność nie ogranicza się li i jedynie do wyznaczonych odgórnie działań. To działalność społeczna, wspierająca wszelkie inicjatywy kulturalne, to także szeroko prowadzona edukacja, o czym świadczy m.in. Ogród dydaktyczny im. Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Ostrołęce, na terenie ogrodu znajduje się również Dąb Papieski z tablicą pamiątkową, przystanki tematyczne oraz wiata edukacyjna. Działania prowadzone przez Nadleśnictwo łączą w sobie szacunek do tradycji z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Kategoria: Muzyka i Taniec

Młodzieżowy Zespół Kurpiowski „Kalina Zarębska”- związany jest z Chorzelami. Powstał w 2009 roku. I chociaż niezbyt wiekowy, ma na swoim koncie wiele sukcesów zdobywanych na licznych przeglądach i festiwalach. W jego szeregach działają gimnazjaliści, licealiści i studenci z wielu miejscowości gminy Chorzele i spoza niej. Jest pierwszym zespołem w leżącej na pograniczu kultur gminie Chorzele, który przywraca na tym terenie zapomniane i niedoceniane piękno kultury kurpiowskiej, a zwłaszcza tańca. Przypomina tradycje Kurpiowszczyzny i tworzy nową jakość. Członków zespołu motywuje i uczy pani Krystyna Maluchnik przy wsparciu władz samorządowych, Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach pod dyrekcją pana Janusza Nidzgorskiego.

Kategoria: Ochrona Dziedzictwa kulturowego

Danuta i Jacek Chętnikowie - szczególnie zasłużyli się w kultywowaniu dzieła ojca regionalizmu kurpiowskiego Adama Chętnika. Dzięki ich zaangażowaniu i ciężkiej tytanicznej społecznej pracy w 130. rocznicę urodzin rok 2015 był rokiem Adama Chętnika. Szereg działań, spotkań, konferencji, wystaw, wydawnictw i przeglądów w niebywały sposób przybliżyły wiele nieznanych aspektów z życia tego wybitnego badacza ziemi kurpiowskiej. Podkreśleniu zasługuje to, iż kontynuują wielkie dzieło swojego przodka i pielęgnują je, aby móc przekazać następnym pokoleniom. Jacek Chętnik jest wnukiem słynnego Adama, zaś Danuta Chętnik jest jego żoną, wspierająca go w każdym z przedsięwzięć.

Zenon Białobrzeski - wójt gminy Zbójna, znakomity menadżer, gospodarz z sukcesami zarządzający gminą, ale także społecznik, protektor i orędownik powierzonego mu kurpiowskiego dziedzictwa. Od 26 lata jest wójtem jednej z kurpiowskich gmin. Poprzez działalność administracyjną, gospodarczą i kulturalną skutecznie wpłynął na rozwój gminy oraz poprawę warunków życia jej mieszkańców. Zauważalny jest w gminie wszechstronny postęp, łagodzenie skutków bezrobocia, troska o środowisko naturalne, a także rozwój kultury i szeroka promocja gminy w kraju i za granicą. Jak twierdzą etnografowie gmina ta: "to jeden z nielicznych regionów w Polsce, w których elementy kultury regionalnej zachowały się tak dobrze". Sięgając do zwyczajów przodków na uroczystości wraz z rodziną przyodziewa strój kurpiowski.

Kategoria: Edukacja regionalna

Krystyna Łaszczych - przez swoje zamiłowanie do kultury kurpiowskiej chętnie podejmuje prace promujące twórczość ludową, gwarę i folklor kurpiowski. Zasiada w komisjach wielu konkursów o charakterze regionalnym, np. Kurpie Zielone w literaturze, konkurs na wycinankę, konkurs jednego wiersza. Laureatka konkursów poetyckich, jej wiersze znalazły się m.in. w Poetyckim Almanachu Kurpiowszczyzny. Pisze także gadki kurpiowskie w gwarze. Ukończyła kurs dot. dialektu kurpiowskiego. Współpracowała z dr. Stanisławem Pajką przy tworzeniu książki „Dylewo dawniej i dziś”. Ma także swój udział w tworzeniu „Słownika wybranych nazw i wyrażeń kurpiowskich”. Na co dzień bibliotekarka, należy do Koła Gospodyń Wiejskich „Dylezionki”. Co tydzień w piątek o godz. 10.30 na antenie Radia OKO można wysłuchać przetłumaczonych przez nią na gwarę kurpiowską i okraszonych zabawną historią „Kurpsioskich nozin”

Kategoria: Twórczość ludowa

Stanisława Suchecka - pochodzi z Jeglijowca pod Kadzidłem. Swoją przygodę z twórczością zaczynała od szydełkowania w domu rodzinnym, pod okiem mamy i babci. Współpracowała ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kurpianka" w Kadzidle. Nieobce jej było także tkactwo na krosnach. Wykonywała chodniki, chustki, maty słomiane, bieżniki, narzuty, serwetki. Szyje kompletne stroje kurpiowskie, sama haftuje koszule i szydełkuje wstawki do fartuchów, a także ubiera lalki w stroje regionalne, tworząc z nich pary lub pojedyncze egzemplarze. Ale wykonuje także inne dzieła, jak serwetki czy bombki. Jest laureatką odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Kategoria: Nauka i pióro

Marcin Tomczak - historyk, poeta, badacz Kurpiowszczyzny. Pochodzi z Gleby na Kurpiach. Wraz z żoną i dwójką dzieci mieszka w Ostrołęce. W wolnych chwilach zdarza mu się coś napisać i zagrać na gitarze basowej. Laureat kilkunastu konkursów poetyckich i literackich, m.in. im. Janusza Różewicza, im. C. K. Norwida, im. Dionizego Maliszewskiego, im. Pawła Brylińskiego. Pracuje nad książką poetycką. Prowadzi też blog o tematyce historycznej "Kurpiowskie bałamuctwa". Jego teksty różnego rodzaju można znaleźć m.in. w "Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego", "Kurpiach", "Poezji dzisiaj", "Parnasiku", "Przydrożach" oraz wielu pracach zbiorowych i almanachach. Autor książki "Wróżda".

Kategoria: Talent

Piotr Kobrzyński - mieszka i tworzy w Myszyńcu. Zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową oraz malarstwem olejnym. Ukończył Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski na Wydziale Sztuki. Uczestnik wielu plenerów malarskich m.in. w Zakopanem, Krakowie, czy we Włoszech. Jego prace znajdowały się na wielu wystawach. Kurator pleneru malarskiego „Kurpie pędzlem malowane” w miejscowości Wykrot. Punktem wyjścia jego prac rysunkowych i graficznych jest pejzaż, w tym ten kurpiowski. Eksperymentuje z technikami, kompozycją, formą. Cały czas poszukuje i tworzy.

Kategoria: Budzenie tożsamości

Stowarzyszenie Strzelców Kurpiowskich - założone w 2011 roku w Durlasach w gminie Lelis. Na swojej stronie internetowej napisali: „Chcemy razem wyciągnąć z mroków niepamięci wspaniałą tradycję strzelców kurpiowskich zupełnie dziś już nieznaną. Nie pytamy, czy się opłaca poświęcać czas na kultywowanie tej zapomnianej regionalnej tradycji?” I nie pytają, a czynią! Biorąc udział w licznych uroczystościach np. Weselu kurpiowskim w Kadzidle, w odsłonięciu pomnika w Dudach Puszczańskich, czy podczas oddania do użytku Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką. Biorą udział w lekcjach, przekazując młodym pokoleniom wspaniałą i doniosłą rolę strzelców kurpiowskich. Ochronili przed zapomnieniem to, z czego Kurpie słynęli przez wieki, a co popadało w niepamięć.



Kategoria: Działalność publiczna

Stanisław Godzina - z urodzenia jest Kurpiem, historyk, nauczyciel, pedagog, samorządowiec. Był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Drwęczy i Gimnazjum w Rzekuniu. Obecnie jest wójtem gminy Rzekuń, wybranym przez mieszkańców po raz drugi na to stanowisko. Jego działalność to liczne inwestycje w poprawę dróg, budowę i rozbudowę sieci wodociągowej, infrastrukturę, m.in. budowa boiska Orlik 2012, place zabaw, świetlice wiejskie, projekty unijne w tym „Internet dla wszystkich mieszkańców”, inwestycje w szkoły, punkty przedszkolne, których gmina prowadzi obecnie pięć ze środków własnych. To także szeroka działalność społeczna: konkursy, pikniki, integracja pokoleń, przynależność do Lokalnej Grupy Działania „Zaścianek Mazowsza”. Ale to także wspieranie krzewienia tradycji regionalnych i patriotycznych.

Laureaci nie kryli wzruszenia, a publiczność nie szczędziła braw tym, którzy zasłużyli się dla regionu na różnych polach, a to edukacji regionalnej, a to działalności publicznej czy ochrony dziedzictwa kulturowego regionu. Zespół „Kalina Zarębska” wprowadził na scenę iście oscarową atmosferę prezentując przygotowany specjalnie z okazji odbioru nagrody program, gdzie były i podziękowania odczytywane z kilkumetrowej listy i humorystyczna piosenka.

Galę uświetnił swoim występem Zespół Folklorystyczny "Kurpiowszczyzna" z Myszyńca, który zaprezentował widowisko "Wybiór do ślubu". Występ został przyjęty ogromnym aplauzem i długo był oklaskiwany.

Patronami tegorocznej Gali byli: Wojewoda Mazowiecki, Starosta Ostrołęcki, Starosta Łomżyński, Starosta Przasnyski i Prezydent Ostrołęki.

Kurpiki wsparli: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Miasto Ostrołęka, Ostrołęckie Centrum Kultury, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Baranowie, Nadleśnictwo Myszyniec, Nadleśnictwo Ostrołęka, Nadleśnictwo Parciaki, Nadleśnictwo Nowogród, Kurpiowski Bank Spółdzielczy w Myszyńcu, Spółka Agromasz, Odlewnia MJM Jarosław Michalak, Sanprod, Firma ”Sizer” w Kadzidle, Wiesław Szczepkowski – OMIS, Henryk Skowroński – Zakład Torfowy „Karaska”, Firma Benzol, Pekpol, Piekarnia Łyse Jarosław Zakrzewski z Wejda, Restauracja Kugiel.