ul. Świętokrzyska 2, 07-410 Ostrołęka, tel. 029 764 58 30, email: biuro@kurpie.org

Aktualności | Galeria | Dołącz do nas | Kontakt |

Menu


NOWOSC - Podrecznik do nauki...Śpiewnik Kurpiowski


Dwumiesiecznik "Kurpie"


Slownik kurpiowski

Slownik wybranych nazw i wyrazen kurpiowskich

Wyszukiwanie

 

Aktualności
Kurpiki 2016 rozdane!

Kurpiki 2016 już za nami! 20 lutego w Ostrołęckim Centrum Kultury wręczono statuetki tegorocznym laureatom nagrody.

Nagrody Kurpika 2016 otrzymali: Nauka i pióro – Henryk Gadomski (Ostrołęka) za prace nad ocaleniem i promowaniem dialektu kurpiowskiego; Twórczość ludowa – Elżbieta Prusaczyk (Tatary, gm. Kadzidło) za całokształt działalności, zaangażowanie społeczne; Edukacja regionalna – Danuta Staszewska (Ostrołęka), Irena Bachmura (Nasiadki, gm. Lelis) za „Podręcznik z ćwiczeniami do nauki dialektu kurpiowskiego dla początkujących”; Działalność publiczna – Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce im. W.Gomulickiego za całokształt działalności; Talent – Marianna Pędzich (Szafarczyska, gm. Lelis) za osiągnięcia sportowe, całokształt działalności; Promowanie regionu – Genowefa Lenarcik za promocję muzyki kurpiowskiej oraz Zespół „Droga na Ostrołękę” za promocję regionu; Pracodawca – Zakłady Mięsne PEKPOL Ostrołęka za całokształt działalności, linię „Kurpiowskie specjały”; Budzenie tożsamości – Józef Piątek (Nowogród) za całokształt działalności oraz Kazimierz Orzoł (Baranowo) za całokształt działalności; Ochrona dziedzictwa kulturowego – Bogdan Glinka (Myszyniec) za całokształt działalności; Muzyka i Taniec – Czesław Drząszcz (Myszyniec) za całokształt działalności.
Kurpiki to oczywiście wspaniali laureaci, ale także występy, koncerty i niezapomniane prezentacje. W tym roku uroczyście rozpoczęliśmy Galę odśpiewaniem hymnu Związku Kurpiów. Na scenie wystąpili młodzi artyści z Kadzidła przygotowani przez Halinę Cichoń oraz Pawła Łaszczycha, który towarzyszył dzieciakom z kapelą na scenie. Gala zakończyła się niezwykle energetycznym koncertem zespołu "Droga na Ostrołękę". Dla wielu osób odkryciem wieczoru będzie towarzysząca laureatom na scenie Kapela Młodych Sobotnie Granie. Młodzi i zdolni - trzymamy za nich kciuki! Gala Kurpików to także zacni patroni. W tym roku byli to: Prezydent Ostrołęki oraz Starostowie - Ostrołęcki, Przasnyski i Łomżyński. Nie byłoby naszej uroczystości bez pomocy i wsparcia otwartych, życzliwych i szczodrych osób i instytucji. Dziękujemy serdecznie naszym darczyńcom, a są to: Powiat Ostrołęcki, Miasto Ostrołęka, Powiat Przasnyski, Powiat Łomżyński, Ostrołęckie Centrum Kultury, Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Mieszki w Kadzidle, Nadleśnictwo Myszyniec, Nadleśnictwo Ostrołęka, Nadleśnictwo Parciaki, firma Omis, Kurpiowski Bank Spółdzielczy w Myszyńcu, Spółka Agromasz, Odlewnia MJM Jarosław Michalak, firma Sanprod, firma Sizer w Kadzidle, Energa Ostrołęka, Firma Benzol, Ergo Hestia oraz Nowa Ostoja. Dziękujemy!
Dziękujemy także wszystkim, którzy towarzyszą nam i naszym nagradzanym bohaterom od lat na widowni! Bez tej dobrej energii, atmosfera na sali OCK nie byłaby taka wspaniała!

Zapraszamy do oglądania zdjęć na naszym profilu Facebook.